Misterium Męki Pańskiej w Giżycku - zapraszam na wzgórze 8.04.2017

Już w najbliższą sobotę niezwykłe wydarzenie - Misterium Męki Pańskiej. O godzinie 20.00 rozpocznie się przedstawienie z udziałem prawie 200 aktorów amatorów skupionych wokół Teatru św. Maksymiliana. Wspólnota ta połączyła osoby, które swoim zaangażowaniem chcą szczególnie uczestniczyć w okresie Wielkiego Postu i przygotowaniach do Wielkiej Nocy. Od kilku już miesięcy trwają przygotowania i próby... Finalny efekt zobaczycie Państwo już 8 kwietnia.

Pamiętam, jak przeszło rok temu w moim biurze pojawił się ksiądz Mariusz Pawlina, który zaprosił mnie do współpracy, by pozyskać do udziału w pierwszym przedsięwzięciu słuchaczy Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Ponieważ cenię sobie osoby z pasją, a niezwykłe zaangażowanie księdza z Parafii św. Maksymiliana Kolbe było widoczne już od pierwszych chwil po poznaniu, postanowiłam nie tylko zachęcić seniorów, ale także i sama wziąć udział w przygotowaniach do Misterium. Pierwsze widowisko w roku 2016 było niezwykle udane - efekt pozytywnie zaskoczył giżycczan i nie tylko. A przygotowania nie były łatwe, próby w bardzo trudnych zimowych warunkach, duża częstotliwość spotkań, problemy organizacyjne ... Ale przede wszystkim niezwykła atmosfera podczas spotkań, ciepło ludzkie i chęć wzajemnej pomocy. I wiara, że to co robimy, działamy na chwałę Boga.

Potem więc się już potoczyło... Większość z naszej wspólnoty bez problemu zgodziła się też zagrać w spektaklu podczas Lata z Chrystusem - mam nadzieję, że część z Państwa oglądała widowisko "U źródeł przyszłej chwały" wystawione w lipcu 2016 r. na Wzgórzu św. Brunona. Po krótkiej przerwie rozpoczęły się przygotowania do Orszaku Trzech Króli i wreszcie ponownie - do Misterium Męki Pańskiej.

Wcześniejsze realizacje pokazały, że warto byłoby uzyskać wsparcie finansowe, by efekt pracy tak wielu osób był jeszcze piękniejszy. Dlatego też złożyłam wniosek do budżetu obywatelskiego i na cykl imprez ewangelizacyjno-kulturalnych zagłosowali mieszkańcy Giżycka, dzięki czemu uzyskał on bardzo duże poparcie i został przedłożony do realizacji w formie grantów. Wyłoniona w drodze konkursu    Akcja Katolicka -  Parafialny Oddział przy parafii Maksymiliana Marii Kolbe koordynuje więc sprawy organizacyjne od strony finansowej (szczególne podziękowania dla pana Mirosława Bocia i pana Suwalskiego).  Największy ciężar wziął na siebie jednakże nasz reżyser ksiądz Mariusz Pawlina, który stworzył komitet organizacyjny z wieloma cudownymi osobami i przygotowania są już praktycznie na ukończeniu. Poza wsparciem Urzędu Miejskiego w Giżycku przedsięwzięcie jest realizowane przy udziale wielu innych instytucji, firm i osób prywatnych. Dzięki temu będzie wspaniała oprawa muzyczna, profesjonalne stroje, dobre zabezpieczenie techniczne. Wspierają też nas media, więc promocja imprezy roztacza coraz szersze kręgi.

Tegoroczne Misterium będzie różniło się od poprzedniego. Nie tylko nastąpiła zmiana lokalizacji, ale także i scenariusza. Będą więc sceny, których wcześniej nie było, pozmieniali się aktorzy i role (to ostatnie nas trochę zaskoczyło, bo niektórzy z nas przywiązali się do swojej roli).
Zachęcam więc do przybycia na najbliższą sobotę - punktualnie o godz.20.00 rozpocznie się wspaniałe widowisko, które nie tylko warto zobaczyć, ale i przeżyć. A może i mnie gdzieś wypatrzycie... gram niewielką rolę Marty.


misterium2017plakatjpg