Ryńska młodzież w filmie krótkometrażowym "Naucz mnie żyć od nowa"

8 lipca 2015 r. w Ryńskim Centrum Kultury odbyła  się premiera filmu "Naucz mnie żyć od nowa" nakręconego w ramach warsztatów filmowych "Magia ekranu" realizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Rynie w zakresie Programu Równać Szanse 2014  Regionalnego Konkursu Grantowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Na premierę zostałam zaproszona nie ze względu na swoją funkcję, ale na znajomość z młodymi realizatorkami tego filmu - Katarzyną Pyniaha, która była trenerką i Natalią Zacharczyk, która wyreżyserowała film. Obie te młode osoby znam z wcześniejszych realizacji artystycznych, w których też miałam przyjemność wziąć udział. Bardzo mi miło, że zechciały mnie zaprosić na to ważne wydarzenie.

Premiera zgromadziła bardzo dużo osób - sala RCK była wypełniona po brzegi. Były rodziny i znajomi młodych i starszych aktorów amatorów, którzy wzięli udział w nagraniu filmu oraz zaproszeni goście. Uroczystosć miała prawdziwie filmową oprawę, młodzież przy wsparciu dyrektorki i pracowników Biblioteki przygotowała prawdziwą ucztę artystyczną. Sam film, choć krótki, podejmował trudną tematykę historyczną i oczywiście był kostiumowy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cały projekt z warsztatami, wycieczką i samym kręceniem filmu to koszt ok. 7000 zł. Za tak niewielkie pieniądze młodzież miała kilka miesięcy zajęć, bardzo wartościowych zresztą i wykonała film, który smiało można pokazywać. Z tego co zapowiedzieli jego autorzy, zechcą go zaprezentować na festiwalu filmów krótkometrażowych.

Bardzo budujące jest, że w małej społeczności lokalnej młodzież znajduje wsparcie instytucji kulturalnej, pozyskuje osoby dorosłe do wolontariatu i kosztem ogromnego zaangażowania czasowego, ale przy niewielkim nakładzie finansowym, tworzy cos wartościowego. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w nakręceniu tego filmu, Państwu oczywiście polecam. Postaram się, by film można było obejrzeć także w Giżycku.

null