"Zawodówka" zachwyca kucharzami - Konkurs kulinarny 12.02.2015

W zastępstwie Przewodniczącej Rady Powiatu byłam na Konkursie Kulinarnym w giżyckim Zespole Szkół Zawodowych. Na konkursie obecny był także Wicestarosta Mirosław Drzażdżewski. 

Przedsięwzięcie zorganizowały nauczycielki przedmiotów gastronomicznych Urszula Siergiej-Todryk i Małgorzata Legucka. W konkursie wzięli udział uczniowie ZSZ, w tym także pierwszoklasiści, którzy walczyli o tytuł Mistrza Szkolnej Patelni. Potrawy oceniali szefowie kuchni z hoteli "St. Bruno" oraz "Zamek RYN", a także Halina Poboży z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców. Swój głos na nagrodę publiczności mogli oddać także zaproszeni goście (potrawę, na jaką zagłosowałam, biorąc pod uwagę tylko walory estetyczne, oceniono na pierwsze miejsce - ma się to oko ;) )

Konkursowi w ZSZ przyglądałam się po raz pierwszy i muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem poziomu potraw - zarówno pod względem walorów estetycznych, jak i smakowych (mogliśmy uszczknąć kęska). Widać, że kształcenie gastronomiczne jest bardzo dobre. Duże więc gratulacje dla nauczycielek przedmiotu oraz dyrektor Haliny Rommel. Tak trzymać! Na naszym rynku potrzebni są profesjonalni kucharze.

Zresztą profesjonalizm szkoły, a zwłaszcza pani Urszuli Siergiej - Todryk miałam okazję poznać już wcześniej. W ramach współpracy z Giżyckim Uniwersytetem III Wieku mieliśmy wspólne zajęcia kulinarne młodzieży i seniorów. Szkoła przygotowała też pokaz na Przegląd Aktywności III Młodości. 

Przy okazji dowiedziałam się, że szkoła stara się o sztandar. Myślę, że warto te starania wesprzeć.

Więcej o konkursie kulinarnym można przeczytać na stronie

http://gizycko.wm.pl/247299,Szkolny-Konkurs-Kulina...